'Yeterli ve Dengeli Beslenme' ve 'Fiziksel Aktivite ve Sağlık Etkileri' Konulu Okullar Arası Yarışmanın Ödül Töreni Yapıldı

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan’ın katılımıyla “Yeterli ve Dengeli Beslenme” ve “Fiziksel Aktivite ve Sağlık Etkileri” konulu Okullar Arası Resim, Video ve Fotoğraf Yarışmasının Ödül Töreni Ankara’da gerçekleşti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı İrfan Şencan, Sağlık Bakanlığının "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması"nın yayımlanmamış rapor sonuçlarına göre, Türkiye'deki bireylerin yüzde 71,9'unun hareketsiz yaşadığının belirlendiğini bildirdi.

Şencan, törende yaptığı konuşmada fiziksel aktivitenin önemini vurgulayarak, insanların fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulmasında önemli bir risk faktörünün de "hareketsizlik" olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütüne göre, Avrupa'da her 3 yetişkinden birinin yeterli fiziksel aktivite yapmadığını anlatan Şencan, "Bakanlığımızca gerçekleştirilen 'Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması'nın yayımlanmamış rapor sonuçlarına göre, ülkemizde bireylerin yüzde 71,9'unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. Aynı çalışmada, 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58,4'ünün düzenli egzersiz yapmadığı saptanmıştır" diye konuştu.

Fiziksel hareketsizliğin çocuklar ve gençler içinde ciddi sağlık riski taşıdığına dikkati çeken Şencan, bebeklik çağından itibaren çocuklarda hareketin artırılması ve gün içinde hareketsiz geçen sürenin azaltılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin resim ve fotoğrafları sergilendi. Öğrencilerin çektiği videolar gösterildikten sonra öğrencilere ödül olarak bisiklet hediye edildi.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ