Öğrencilerin okul kantinlerindeki sağlıksız ürünlere erişimini engellemek için 2011 yılında yaptığı düzenlemeyi yeniledi

Sayın Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Bekir Keskinkılıç, düzenlediği basın toplantısında Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulan çalışma hakkında bilgi verdi. Sağlıklı beslenme konusunda erken yaşta başlayan alışkanlıkların, yaşam tarzının insanların hastalıklardan uzak yaşamasını önemli ölçüde etkilediğini, bu doğrultuda yaklaşık 4 yıldır önemli bir çalışma yürüttüklerini bildirdi. 2013'te ilköğretim çağındaki öğrenciler arasında bir araştırma yaptıklarını belirten Keskinkılıç, "7-8 yaş grubunda beslenme alışkanlıkları araştırması yaptık, gördüğümüz maalesef çocuklarımızın 4'te birinin daha bu yaşlarda kilo problemiyle baş başa kaldığı" dedi.

Yiyecek ve içecekler 3 grupta sınıflandırıldı

Çocuklara sağlıklı yaşama alışkanlıklarını kazandırmak amacıyla okullardaki yiyecek ve içecekler ile televizyon kanallarındaki reklamları kapsayan bir düzenleme yaptıklarını söyledi. Sağlık açısından yararlı ya da zararlı olan yiyecekleri 3 grupta değerlendirerek, bir kitapçık hazırladıklarını bildirdi.      

Yiyecekleri trafik ışıkları şeklinde yeşil, turuncu ve kırmızı şeklinde değerlendirdiklerini belirten Keskinkılıç, "Yeşil grupta 'istediğiniz kadar tüketebilirsiniz' diyoruz, kırmızı grupta 'mümkün olduğunca tüketmeyin' diyoruz, turuncu grupta ise miktarlarına bağlı kalınarak tüketilmesini öneriyoruz" diye konuştu.     

Kola ve cips kırmızı listede  

2011'de okul kantinlerinde satılması yasaklanan kola ve cipsler, bu yılki çalışmada da kırmızı grupta yer aldı.

Yeşil grupta, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzeler, kırmızı grupta asitli, aromalı içecekler, kızartmalar, cipsler, çikolatalar, hamurlu ve şerbetli tatlılar yer aldığını, turuncu grupta ise fazla tüketildiğinde kırmızı listede yer alabilecek, doğru oranlarda tüketilmesi istenen ürünlerin bulunduğunu belirtti.   

Reklamlarla ilgili düzenleme  

Çocukların olumsuz ürünlerin fazla tüketilmesini önlemek için reklamlar konusunda da bir düzenleme yaptıklarını vurgulayan Keskinkılıç, "Düzenlemede, bütün televizyon kanallarında çocuk programlarındaki reklamlarda Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği liste esas alınıyor" dedi.   

Düzenlemeyi Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna ilettiklerini bildirdi.      

Düzenlemenin henüz uygulamaya geçmediğini ifade eden Keskinkılıç, "Henüz kantin düzenlemesi bir tebliğ şeklinde, uygulamaya geçmesi için bir kaç adım daha var. Milli Eğitim Bakanlığı’mız bunu kendi içerisinde değerlendirecek ve uygulamaya koyacak" diye konuştu.

Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanabilmelerini, neleri yiyip, neleri yememeleri konusunda bilinçlenmelerini amaçladıklarına işaret ederek, bu başarıldığı takdirde daha sağlıklı nesillerin yetişeceğine dikkati çekti. Her yıl okullardaki beslenme alışkanlıklarına ilişkin araştırma yapmayı planladıklarını söyledi.      

Türkiye'nin 53 ülkede obezite ile en başı dertte olan ülkelerden birisi olduğuna dikkat çekerek, obezite problemini azaltmayı ya da artışı durdurmayı hedeflediklerini vurguladı.      

Çocukların aşırı kilolu yetişkinleri örnek almaması gerektiğini ifade eden Keskinkılıç, "Eğer bir şey yapmazsak çocuklarımız, erişkinleri örnek alırlarsa durum felaket olacak, maalesef kötü örneklerden biri de benim" dedi.   

Geçen yıl okul kantinlerinde uyulması gereken hijyen rehberi yayınlandığını belirterek, kısa sürede hiçbir okul kantininde hijyen kuralları konusunda eğitim almamış personelin kalmayacağını söyledi.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ