Müezzinoğlu, Üniversite Hastanelerinin “Tıbbi Malzeme ve Sarf” İhtiyaçlarının Teminine İlişkin Protokole İmza Attı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında düzenlenen imza törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu ile çeşitli üniversitelerin rektörleri ve bakanlık yetkilileri katıldı.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, törendeki konuşmasına Türkiye genelinde yaşanan terör olaylarını kınayarak başladı. Müezzinoğlu, tüm şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır dileyerek, "Milletimizin başı sağ olsun" dedi.
 
Türkiye'nin sağlık alanında dünya ile yarışır duruma geldiğini ve bunun gurur verici olduğunu belirten Müezzinoğlu, bu başarının elde edilmesinde üniversitelerde verilen eğitimin etkisinin önemli olduğunu söyledi.
 
Bu alana sağlanan insan kaynağının da önemli bir etken olduğunun altını çizen Müezzinoğlu, "Üniversitelerimiz ve tıp fakültelerimizin, gelecek yıllarda Türkiye'nin iddialı olabilmesi adına, özellikle 2023 vizyonuna yürünebilmesi adına eğitim, araştırma ve dünya ile yarıştaki yeri ve rolü çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.
 
"Sağlık Bakanlığından 50 milyonluk fon"
 
Bakan Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Yaklaşık iki yıldır, üniversite hastanelerimizin ve tıp fakültelerimizin önemli sorunları var. Bunu, zaman zaman değişik platformlarda dile getirdik. Bazen, kısmen anlamlı sayılabilecek çözümler üretsek bile köklü bir çözüm sürecini ne yazık ki başaramadık. Son bir haftadır Sayın Başkanımızla acil ne yapabileceğimiz üzerinde çalıştık. Sağlık Bakanlığında oluşturulan 50 milyonluk fonu hızlı bir şekilde tıbbi ilaç ve malzeme konusunda talepleri alarak değerlendirmek ve yine tıbbi malzeme alımlarında da arzu eden üniversitelerimizin, tıp fakültelerimizin Kamu Hastaneleri Kurumunun imkanlarıyla ve dinamikleriyle, 4 ay sonrasındaki süreçte de SGK'da olan hakedişlerinden mahsuplaşma şeklinde bir protokolü, bugün imzalama aşamasına geldik."
 
Bakan Müezzinoğlu, bu protokolün "can suyu" olması temennisinde bulunarak, "İnşallah bir can suyu sürecini bu 2 ay içinde atlatırız ama gerçekçi olarak konuşmak gerekirse temel sorunları çözecek bir yol haritasını oluşturulacak bir ekibin ya da komisyonun çok iyi hazırlayıp, tekrar tekrar bu süreçlerin konuşulduğu, herkesin önünü görebildiği bir sürecin planlanması gerektiğine inanıyorum" dedi.
 
Bakanlıktan üniversitelere eğitim amaçlı ambulans desteği
 
Farklı bir alanda da protokol imzalanacağını belirten Müezzinoğlu, "Bunun dışında eğitim amaçlı olarak, bizim trafikten çektiğimiz ambulanslarımızı yine eğitim amaçlı olarak ihtiyaca binaen tıp fakültelerimize tahsis etmek için protokol imzalayacağız" dedi.
 
Müezzinoğlu, bunun dışında kadrolar, asistanlar, yardımcı sağlık elemanları ile ilgili birçok konu başlığının da bulunduğunu ifade etti.
 
Konuşmaların ardından, üniversite hastanelerinin "Tıbbi Malzeme ve Sarf" ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin çerçeve protokolü, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç tarafından imzalandı. İmzalanan protokol, 2 yıl süreyle geçerli olacak ve sürenin bitiminden en az iki ay önce taraflarca sona erdirme bildirimi yapılmadıkça bir yıl daha uzatılacak.
 
Devlet yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin uygulama derslerinde kullanılmak üzere terkin durumunda bulunan ambulansların devir protokolünü ise Bakanlık Müsteşarı Gümüş ile YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Kapıcıoğlu imzaladı.

 

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ