Dünyada ve Türkiye'de Tüberküloz Sempozyumu Düzenlendi

Sempozyumun açılışında konuşan Kurum Başkanımız Sayın Prof. Dr. İrfan Şencan, Türkiye’de yeni tespit edilen tüberküloz hasta sayısının her yıl yaklaşık yüzde 6-7 oranında azaldığını kaydederek şunları söyledi: “Günümüzde önceki on yıla oranla verem hastası sayısı dörtte bir oranında azalmıştır.

2013 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam tüberküloz hastası sayısı 13 bin 409’dur. Hastaların yüzde 59'u erkek, yüzde 41'i kadındır. Yüzde 65’inde akciğer tüberkülozu varken, yüzde 35’inde akciğer dışındaki lenf bezleri, plevra, kemik, böbrek, beyin ve benzeri organlarda tutulmuştur. Ülkemizde verem hastalarının tedavileri doğrudan gözetim altında uygulanmakta ve yeni vakalarda tedavi başarısı oranları yüzde 90'lardadır.”

6 Adet Dijital 'Mobil Verem Tarama Aracı' Teslim Edildi

Kurumu Başkanınımız Sayın Prof. Dr. İrfan Şencan, dijital röntgen cihazlarıyla donatılan 6 adet 'mobil verem tarama araçlarının' tanıtımını yaparak, anahtar teslim törenini gerçekleştirdi. 

Araçlar, Bursa, Samsun, İzmir, Kayseri, Trabzon ve Antalya'ya teslim edildi. Anahtar teslim töreninde, araçların tüberkülozun teşhisi açısından önemine işaret eden Şencan, araçların daha çok cezaevi, huzurevi gibi yerlerde kullanılacağını belirtti. Araçlar hakkında detaylı bilgi verdi.

Şencan, tüberküloz konusunda yeni uzmanların yetiştirilmeye devam edilmesi gerektiğine işaret ederek, "Mobil araçları da devreye sokmak istiyoruz ki zor olan kısma bizim ulaşmamız gerekiyor artık. Verem teşhisini artırmaya yönelik çalışmalar devam ediyor.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ