Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi

Her yaşta, her meslek ve her sosyoekonomik düzeyde görülebilen vajinismus hastalığı sıkça rastlanan bir durumdur. Tedavisi oldukça kolaydır. Kendi haline bırakarak düzelmesini beklemek genellikle çözüm olmamaktadır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus cinsel birleşme sırasında kadında vajen girişindeki düz kasların istemsiz şekilde ve tekrarlı halde kasılması nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşmemesine verilen isimdir. Vajinismus hastalığı nedir, vajinismus ne demek gibi soruları sormasalar da, kadınlarda çok sık görülen adı bilinmeyen bir rahatsızlıktır.

Vajinismus hastalığı, yeni evli çiftlerde sık karşılaşılan bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajen kaslarında meydana gelen kasılmayla birlikte sırt, bacak ve tüm vücut kaslarında istemsiz kasılmalar gerçekleşir. Vajinismus hastalarında bacakları kapatma ve eşi itme gibi ilişkiye girememe sonucu oluşturan kaçınma davranışı oluşur.

Vajinismus ne şiddette olursa olsun, kendi haline bırakılıp geçmesi beklendiğinde daha kötü bir hal alabilen bir hastalıktır. Kadınların ilişkiye girememe nedenleri arasında en başta yer alan bu rahatsızlık kolay bir tedaviyle düzelebilmektedir.

Vajinismus sorununu çiftler birlikte çözebilirler, bu nedenle çiftlerin işinde uzman bir doktora başvurması önerilir. Vajinismus cinsel terapi görerek rahatlıkla çözülebilecek bir rahatsızlıktır.

Vajinismus cinsel terapi de cinselliğin tüm boyutlarını kapsayan bir yaklaşım çok daha sağlıklı sonuçlar doğurmaktadır.

Vajinismus Neden Olur? Vajinismus Sebepleri Nelerdir?

Vajinismus neden olur sorusunun cevabını psikolojik nedenler olarak verebiliriz. Kişi bilinçaltındaki korkular ile beslendiği için bu korkular kişide kaygı bozukluğu oluşmasına neden olur. Bilinçaltındaki bu kaygı nedeniyle kişi kendini korumak amaçlı istemsiz bir savunma mekanizması oluşturur. Bu durumla birlikte geliştirilen savunma mekanizması vajen girişindeki kasların kasılmasıyla cinsel birleşmeye izin vermemesi olarak karşımıza çıkar.

Vajinismus hastalarında en çok karşılaşılan durum acıma olacağı düşüncesiyle ortaya çıkan korkudur. Bunun dışında vajinanın aşırı kanayacağı korkusu, penisin vajina içine sıkışacağı korkusu gibi korkularda vajinismusa neden olabilir. Nadiren olsa da gebe kalma korkusu ya da cinsel yolla bulaşa hastalıklardan kapma korkusu da vajinismusun sebepleri arasında sayılabilir. İlk cinsel deneyim ve cinsellik konularında kişilerin bilinçaltına yerleşen önyargı ve korkular vajinismusa sebep olur. Çocukluk döneminde kişinin yaşadığı tecavüz ya da cinsel tacizler bilinçaltında kalabilir ve kişi bunu unutsa da bilinçaltında kalmaya devam edeceği için bu tip rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Bunların dışında ülkemizde ahlaki, dini ve kültürel nedenlerle cinsel tabular oluşmaktadır. Bu cinsel tabular ve bilinçaltında meydana gelen önyargılar vajinismus neden olur sorusunun cevabını oluşturmaktadır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri kolaylıkla anlaşılabilen belirtilerden oluşmaktadır. Vajinismusun en yaygın belirtileri; hiçbir şekilde cinsel birleşmenin olmaması, cinsel birlikteliğin bir kez ya da birkaç kez kısmen gerçekleşmesi ve tamamlanmamış olması, cinsel birleşmenin çok ağrılı şekilde algılanması sayılabilir. Bu belirtiler dışında yine sıklıkla görülen jinekolojik muayene olamama, vajinaya kendisi dokunamama, kendi genital bölgesine aynada bakamama sayılabilir. Vajinismus olan kadınlarda cinsel ilişkiye girme esnasında vajen kaslarından başlayarak, sırt, bacak ve tüm vücuttaki kaslarda spazm meydana gelir ve kişilerin nefesleri kesilebilir. Bu nedenle şiddetle bacaklarını kapatarak eşini itme gibi davranışlar gözlemlenebilir.

Vajinismus Tanısı Nasıl Konulur?

Vajinismus doktor tanısından önce çiftlerin ön tanısıyla tedavi sürecine başlanır. Vajinismus tanısı konulurken kadınlar genellikle cinsel birleşmenin çok ağrılı olduğundan ve bir duvarın engel olduğundan bahsederler. Bu problemlerle başvuran hastaya gerekli jinekolojik muayeneler yapılarak ön tanı konulur. Jinekolojik muayenelerde parmak ya da herhangi bir alet kullanılmaz. Tanı yalnızca gözlem yoluyla konulur. Bazı durumlarda erkekte görülen yetersiz ereksiyon gibi problemler olabildiği için hastanın ve çiftin öyküsü detaylıca alınmalıdır. Hastanın alınan öyküsünde başlıca ayırıcı ifadeler, ağrı beklentisi, vajende kasılma ve korku gibi ifadelerdir. İki tip tanı vardır;

Primer Vajinismus: Daha önce hiç cinsel ilişki kurulmamışsa yaşanan soruna primer vajinismus denir.

Sekonder Vajinismus: Daha önce cinsel birleşme yaşanmış, cinsel ilişkiye girilmiş ancak sonrasında farklı sebeplerle ilişkiye girilemiyorsa yaşanan soruna sekonder vajinismus denir.

Ancak konulan tanıların çok büyük bir bölüme primer vajinismustur.

Vajinismus Psikolojisi

Vajinismus, birbirlerine aşık olarak evlenen çiftlerin ilk cinsel deneyimlerinde başarısız olmaları ile hiç beklenmeyen bir durumun ortaya çıkmasıyla psikolojilerini kötü anlamda etkileyebilir. İnternet üzerinden cinsel ilişkiye girememe ya da cinsel ilişki korkusu kelimeleri aratıldığında karşılaşacak ilk sonuç vajinismustur. Oysa kişiler bu durumu yaşayana kadar bu kelimeyi hiç duymamış olabilir. Evlenen her 10 çiftten 1 tanesi vajinismus problemi ile karşılaşmaktadır.

Eğer vajinismus çok ağır durumda değilse eş uyumu içerisinde önerilen egzersizlere odaklanarak sorunu kendi başlarına çözebilirler. Ağır ya da orta seviye de ise problemi görmezden gelme eğilimiyle erteleme davranışını sergilerler. Ancak bu durumlarda araya ne kadar zaman girerse çiftlerin cesaretleri ve umutları aynı oranda azalacaktır.

Kadınların yaşadığı vajinismus psikolojisi genellikle korku durumudur. Bu korku cinsel birleşme sırasında canının çok yanacağını düşünme ve eşini kaybetme gibi farklı düşüncelerle daha da büyüyebilir. Aynı zamanda eşiyle cinsel birleşme sağlayamadığı için bir suçluluk duygusuna kapılırlar.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi İstanbul ilinde diğer illere nazaran daha çok hekimin sunduğu bir tedavidir. Tabii ki diğer illerde de bununla ilgili tedaviler sunulmaktadır. Tedavi sürecinde yapılması gereken egzersizler hakkında doktorunuz size bilgi verecektir. Bu egzersizleri doktorunuzun talimatlarına uyarak mutlaka yapmalısınız. Vajinismus tedavisi yalnızca egzersizlerden ibaret değildir. Asıl tedavi edici nokta, kadının cinsel korkularından ve içsel çatışmalarından kurtulmasını sağlayan bir psikolojik tedavidir. Bu noktada erkeğinde kadına bu konuda destek olması ve doktorun talimatlarına uyması gerekir. Kadının göreceği psikolojik telkinler ve destek çok önemlidir ve tedavide belirleyici olmaktadır. Vajinismus tedavisinde, cinsel terapistin ve uzman doktorun farklılığı psikolojik destek aşamasında ortaya çıkmaktadır.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ