Müezzinoğlu, Bilkent Entegre Şehir Hastanesi İnşaatını İnceledi

Şehir hastanesinin şantiyesinde yaptığı incelemelerin ardından açıklamada bulunan Müezzinoğlu, “Türkiye'nin, sağlık alanındaki sessiz dönüşümünde önemli adımlardan biri de bu şehir hastaneleri. Bilkent Entegre Şehir Hastanesi 3 bin 680 yatak kapasiteli. Türkiye’de ve Avrupa’da en büyük hastanelerden biri olacak. Avrupa’nın en büyük dünyanın da tek parça en büyük hastanelerinden biri. Kapalı alan olarak da yaklaşık 1 milyon 300 bin metrekare kapalı alanı olacak. Son derece ileri tıbbi teknoloji ile donatılacak olan hastaneyi seneye bu vakitlerde Ağustos ayına geldiğimizde açılışını planlayacağımız günler olacak. Mersin Entegre Şehir Hastanesi de 2016 yılının Şubat ayında teslim edilecek. Son 4 yıl da sağlık tesislerini, sıfırdan, yeniden, ileri teknoloji yapmış, donatmış yaklaşık 95 bin yatak kapasiteyi tamamlamış bir ülke olacak ve dünyada da bir numara olma iddiasını güçlü hale getirecek” diye konuştu.

“1 milyar 200 milyon Euro’luk bir finansman sağlandı

“Kampüsün kaba inşaatının yüzde 70’inin tamamlandığını belirten Müezzinoğlu "Bütün fiziksel mekanların planlamasıyla hızlı giden bir inşaat süreci var. Bu projeler de zaman zaman muhalefetin olağanüstü itirazları ile çok sıkıntılı günler geçirdik. 1 milyar 200 milyon Euro’luk bir finansman sağlandı bu projelerle.” dedi.
 
Bilkent Entegre Şehir Hastanesi’ne ulaşım noktasında yapılan çalışmalardan bahseden Müezzinoğlu, “Ulaşım ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Bakanlığımız ve Ulaştırma Bakanlığı ile çalışmalar yaparak planlıyoruz. Buraya acil hizmetlere gün gelecek günde asgari 3-4 bin gibi bir acil hasta gelecek. Günlük yaklaşık 30 bin gibi normal hasta gelecek. Ulaşımı, yatırımlar genel müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı ile koordineli çalışmalarını sürdürüyor” şeklinde konuştu.
 
Bakan Müezzinoğlu ayrıca, şehir hastanelerine tıbbi cihaz alımlarında asgari yüzde 20 yerli ürün alınacağına dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığının da şehir hastanesi kampüsü içinde yer alacağını bildirdi.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ