Yürüyüşün dozunu ve şeklini iyi ayarlayın

Sağlıklı yaşamın “Olmazsa olmazı” kabul edilen ve uzmanların, yaşamın her döneminde düzenli olarak yapılmasını önerdiği yürüyüşün, bilinçsizce yapılması durumunda kişinin başta kemik dokusu olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına yol açabileceği belirtildi.

 Avrupa Hospital Ortopedi ve Travmataloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Ünal, kemiklerin, birden aşırı yüklenmeye tepki verdiğini belirterek, "Yürüyüşün dozunu da şeklini de iyi ayarlayın" uyarısı yaptı.

BİRDEN YÜKLENME SAKINCALI
Özellikle kilolu olduğunu düşünen kişilerin “Benim zayıflamam lazım” diyerek, çıkıp 10 kilometrelik yürüyüşlere birden başladığını ifade eden Op. Dr. Yusuf Ünal, “Bu şekilde yürüyüş yapan kişi, vücudu alışkın olmadığından diz bacak ağrısıyla bize geliyor. Röntgende bir şey çıkmıyor. Ancak bir MR çektirdiğinde ödem oluştuğunu görüyoruz. Çünkü kemik, birden aşırı yüklenmeye karşı tepki veriyor” dedi.
“Kemiği bir duvar gibi düşünürseniz, bir iki kere vurdunuz mu bir şey olmaz ama 100 kez vurunca nasıl sıva çatlamaya başlarsa, kemikte de benzer durum olur” diye örnek veren Op. Dr. Yusuf Ünal, bu durumun kemiğin verdiği doğal bir tepki olduğunu söyledi.

ANİ YÜRÜYÜŞLER SORUN ÇIKARTIYOR
Birden başlatılan uzun süreli yüklenmeler yerine, 1 km’den başlayan, temposu ve mesafesi zamanla arttırılan yürüyüşlerin yapılması gerektiğini bildiren Op. Dr. Yusuf Ünal, “ Vücut aslında sert bir yapı ama cansız bir yapı değil. Hücrelerden oluşan bir yapı. Vücudumuzda kemik yıkıcı ve kemik yapıcı hücreler var. Harap olmuş zedelenmiş hücreler yıkılıyor. Kemik yapıcı hücreler ise gidip yerine kemik yapıyorlar. O hücreler kemiği tamamlıyor, yeniliyorlar“diye konuştu.
Alışık olmayan kişilerin birden uzun mesafeli yürüyüşler yapmasındansa, hiç yürümemelerinin daha iyi olduğunu ifade eden Op. Dr. Yusuf Ünal, “Çünkü bu durumda büyük sorunlar çıkıyor. Stres kırığı oluşmaya başlıyor”dedi.

SALINA SALINA YÜRÜMEMELİ
“Salına salına” olarak tabir edilen, sahilde hava alır gibi yapılan gezi yürüyüşlerinin, ev içinde dolaşmaların kas yapmayacağını ve spor yerine geçmeyeceğini vurgulayan Avrupa Hospital Ortopedi ve Travmataloji Uzmanı Opr Dr. Yusuf Ünal, “Tempolu yürüyüş ise kas yapar. Biz tempolu yürüyüş öneriyoruz. Kilo verirken de verdikten sonra da yürüyüş sürdürülmeli. Çünkü kilo verdikten sonra yapılan yürüyüş sarkan vücudun toparlanmasını sağlar” diye konuştu.

Yürüyüşün, tek başına yetmeyeceğini de kaydeden Ünal, karın, omuz, kollar ve bel adelelerin de güçlendirilmesi gerektiğini ve yürüyüşün mutlaka, yüzme, plates, fitness gibi sportif aktiviteler ile desteklenmesi gerektiğini hatırlattı.

İHA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ