Sağlık Bakanlığı'ndan kürtaj açıklaması

Sağlık Bakanlığı bazı medya organlarında çıkan 'Bir vakfın İstanbul’daki çeşitli hastaneleri telefonla arayarak isteğe bağlı kürtaj yapılıp yapılmadığını araştırdığı' haberlerinin yer alması üzerine açıklamada bulundu.

 Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “10 hafta sonuna kadar tıbbi bir zorunluluk olmadan isteğe bağlı olarak gebeliğin sonlandırılmasının Bakanlığımıza bağlı hastanelerde yapılmasında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak tüm yönleriyle sağlıklı bir gebelik sonlandırılma işlemi yapılabilmesi için belirlenen kriterlerin yerine getirilmesi zorunludur. Tıbbi gereklilik durumlarında ilgili hekimin uygun gördüğü vakalar için heyet raporu alınarak gebelik sonlandırma işlemi yapılabilmektedir.

Bütün bu kriterler dikkate alınmaksızın hastaneleri telefonla arayarak ‘kürtaj yapıyor musunuz’ sorusuyla sağlıklı ve güvenilir bilgiler elde edilemeyeceği çok açık bir gerçekliktir. Kaldı ki söz konusu Vakfın iddia ettiği telefon görüşmelerinde bu soruları hangi görevlerde bulunan kişilere yönelttiği de belirtilmemiştir. Gebeliğin sonlandırılması hasta ile hekim arasında konuşulacak ve değerlendirilecek özel bir durumdur” denildi.  

 

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ