İmplant tedavisi ortalama insan ömrünü uzatıyor

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler "Yaptığımız implant tedavileriyle ortalama yaşam süresine katkıda bulunmaktayız" dedi.

 Adana Diş Hekimleri Odası ve Dentimplat işbirliği ile “İleri İmplantoloji Kursu” düzenlendi. Adana Hilton Otelinde gerçekleştirilen kursa konuşmacı olarak Ankara Diş Hekimleri Odası Başkanı Radyoloji Uzmanı Dr. Dt. A. R. İlker Cebeci, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protez Laboratuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Uludağ ve Prof. Dr. Ateş Parlar katıldı.

Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Diyarbakır, Urfa, Mardin, Bitlis, Adıyaman ve çevre ilçelerden diş hekimlerinin katıldığı kursun açılış konuşmasını yapan Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde ortalama ömür; erkeklerde 72 yaş, kadınlarda 78 yaş olarak gözüküyor. Tıp’ta ve yaşam şartlarındaki gelişmelere bağlı olarak her geçen gün bu oran artmaya devam ediyor. Biz diş hekimleri olarak ‘bunun neresindeyiz diye düşünecek olursak son dönemde özellikle yaptığımız implant tedavileriyle ortalama yaşam süresine katkıda bulunmaktayız. Çünkü 65-75 yaş arasında bizlere gelen birçok hasta beslenmesi bozulduğundan, yemek yiyememekten şikayetçi, sosyal ilişkilerini sürdürememekten şikayetçi, ağzında sürekli oynayan total protezden şikayetçi. İmplant tedavisi teknolojisini artık her diş hekimi yapabilmektedir. Bunun hasta için çok kolay olduğunu, diş hekimi muayenehanesine gelerek implant tedavisi yaptıran orta yaş üstü hastaların rahat yemek yiyebildikleri için sağlıklı beslendiğini, sağlıklı beslendiği için genel sağlığının düzeldiğini bunun da yaşam süresini uzattığını biliyoruz. Ayrıca hasta estetik bir görüntüye kavuşarak, konuşması düzelmektedir. Bu düzelmeler insanların yaşam kalitesini de arttırmaktadır. Muayenehanelerimizde cerrahi işlemleri başarılı şekilde sürekli yapıyor olmamız mesleğimiz açısından ciddi bir prestijdir” dedi.

Konuşmanın ardından Ankara Diş Hekimleri Odası Başkanı Radyoloji Uzmanı Dr. Dt. A. R. İlker Cebeci, “Radyografik Değerlendirme ve Tomografi Bilgiler”, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protez Laboratuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Uludağ, “İmplant Üstü Protezler, İmplant Üstü Protezlerde Sorunlar ve Çözümler”, Prof. Dr. Ateş Parlar ise “İmplant Tedavisi Planlaması, Yumuşak ve Sert Doku İşlemleri ile Biyolojik ve Cerrahi Komplikasyonlar” konularında katılımcı hekimlere kurs verdiler.
Kursun ardından konuşmacılara teşekkür edilerek plaketleri verildi.


İHA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ