Ortodonti tedavisi her yaşta yapılabilir mi?

Bozuk çene yapısı, çapraşık ya da ayrık dişler, kişinin dış görünüşü ve gülümsemesi üzerinde önemli olumsuz etkilere neden oluyor.

 Ülkemizde özellikle çocukluk çağı diş tedavilerinin aksatılması sebebiyle pek çok yetişkin, ağız sağlığı ve estetiği konusunda ancak ileri yaşlarda tedavi görebiliyor.Türkiye, Avrupa ve Amerika’nın aksine ortodontik tedavilere sıcak bakmayan ülkeler arasında yer alıyor. Ortodontik tedavinin neden olduğu estetik kaygılar, kişilerin ağız sağlığı ve estetiği ile ilgili radikal karar vermelerini engelliyor. Uzmanlar konuyla ilgili ebeveynleri uyarıyor, çocukluk ve gençlik döneminde, ortodontik tedavilere başlanmasının, bireyin gelecek hayatı için çok önemli bir karar olduğunun altını çiziyor.

DİŞ TELLERİ ÇOCUĞUNUZUN PSİKOLOJİSİNİ BOZMASIN
Okul çağı çocuk ve gençler için diş teli kullanmak, onların sosyal yaşamları üzerinde olumsuz etki bırakıyor. Diş telleri nedeniyle alay konusu olan çocuklar, ileriki yaşlarında da bu dönemin travmatik etkilerini yaşamaya devam ediyorlar. Çapraşık dişlerin yeniden düzene girmesi ve ağız yapısının tamamen düzelmesi amacıyla yapılan ortodonti tedavilerinde gelinen son nokta, konuyla ilgili bir devrim niteliği de taşıyor. Görünmeyen diş telleri olarak bilinen Lingual Ortodonti Tekniği, dişlerin arka yüzüne takılan tellerle gerçekleştiriliyor. Dışarıdan bakıldığında asla görünmeyen bu teller, çocuğun dış görünüşünü etkilemediği için, sosyal hayatını özgüveni sarsılmadan sürdürmesini sağlıyor. Çocuklar için lingual teknik, 12 yaştan itibaren uygulanabiliyor.

YETİŞKİNLER İÇİN ORTODONTİ TEDAVİSİ HER YAŞTA YAPILABİLİR
İş ve özel yaşamında, tellerden kaynaklanan olumsuz görüntü nedeniyle ortodontik tedavi görmek istemeyen yetişkinlerin sayısı hiç de az değil. “Bu yaştan sonra tel mi takılır?” diye düşünen pek çok kişi, ya sorununun çözümünü diş kaybı yaşayacakları farklı estetik diş uygulamalarında arıyor ya da var olan görüntüsünü değiştirmeye cesaret edemiyor. Lingual teknik, benzeri estetik kaygılar taşıyan yetişkinler için de bilinen en etkin ortodonti tedavisi olarak dikkat çekiyor. Dışarıdan görünmemesi ve tedavi süresi boyunca ağız temizliğinde sağladığı pratiklik, lingual tekniğin yetişkinler tarafından tercih edilmesinin en büyük sebebi olarak görülüyor.

Dişlerdeki çapraşıklık ya da ayrıklık nedeniyle, doğru kapanmayan bir ağız, sindirimden, temizliğe, diş ve diş eti sağlığından farklı metabolizmal hastalıklara kadar birçok rahatsızlığa zemin hazırlıyor. Konuyla ilgili görüşlerini ileten Lingual Ortodonti Uzmanı Cem Caniklioğlu, ağız ve diş sağlığının estetik kaygılardan çok, sağlık sebepleri nedeniyle değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.“Günümüzde çapraşık dişlerle ilgili birçok uygulama yapılıyor. Ancak bunların çoğunda diş sağlığı değil, diş estetiği ön plandadır. Dişlerinize çekim, kesim ya da törpü gibi hiçbir işlem yapılmadan, doğal halleri üzerinden sürdürülen Lingual tedavi, diş sağlığını koruyarak tedavi olmanın en gelişmiş yöntemidir. 12 yaşından itibaren herkese uygulanabilen bir tedavi olması da, kişilerin ağız ve diş sağlıkları ile ilgili problemlerini ileriki yaşlara ertelememeleri konusunda yardımcı oluyor” diyen Dr. Cem Caniklioğlu, ağrısız, acısız ve uzun vadede en doğru karar olan Lingual tekniğin, en radikal ve en estetik tedavi olduğunun da altını çiziyor.


İHA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ