Hepatit B, AİDS’ten daha bulaşıcı sinsi bir virüs

Asya Pasifik Karaciğer Araştırma Derneği(APASL) Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci, Hepatit B virüsünün çok tehlikeli ve sinsi bir hastalık olduğunu belirterek tedavi edilmediği takdirde karaciğer sirozuna ve karaciğer kanserine dahi yol açabileceğini söyledi.

 “HEPATİT B, AİDS’TEN DAHA BULAŞICI SİNSİ BİR VİRÜS”

Türkiye'de ortalama yüzde 4,5 oranında Hepatit B virüsüne rastlandığına dikkat çeken Dökmeci, “Türkiye’de daha çok doğu illerinde görülüyor. Bu hastalık önce sinsi seyrediyor. Bu sinsi seyirden sonra da tedavi edilmezse karaciğerde siroz daha sonra da karaciğer kanserine neden oluyor. Hepatit B virüsü, Aids hastalığından daha kolay bulaşan, yayılan bir hastalık. Bu hastalıkta erken tanı çok önemli, hastalar bu mikrobu almışsa tedavisine en kısa sürede başlanmalıdır. Hepatit B virüsü ile savaşta Hepatit B aşısı çok önemlidir, bu aşının yanında ilaç tedavisi de bu hastalık ile mücadelede oldukça önemlidir” dedi.

“HEPATİT B VİRÜSÜ GEBELERDE ÇOK DAHA TEHLİKELİ”

Hepatit B virüsü taşıyan gebelerin yüzde 90’ından daha fazlasında gebelik sırasında bebeklerine bu virüsün bulaştığını vurgulayan Dökmeci, “Bu geçişin önlenmesi ve geçişten sonra da yapılacak müdahaleler Türkiye’de hepatit B ile savaşta en önemli unsurdur. Türkiye’de, özellikle doğuda Hepatit B’li kadınların oranı çok yüksektir. 1999 yılında başlanan tüm gebeleri içine alan hepatit B aşılama protokolü Türkiye’de başarılı olmaktadır. Fakat hastanede doğum yapmayan kadınların, Hepatit B aşısı olmadan doğan çocuklarına virüs yerleşmekte ve sinsi bir şekilde çok büyük bir oranda hastalığa yol açmaktadır. Hepatit B mikrobu belirli bir süre belirtisini göstermemektedir. Fakat 18 yaşından sonra ve daha ileri ki yaşlarda kronik Hepatit B dediğimiz hastalık oluşmaktadır. Bu durumda ortaya çıkan hastalığın tedavisi hemen yapılmalıdır. Hepatit B tespit edilen annelerin ise doğumdan önce mutlaka tedavi edilmesi ve doğan çocuğa da ilk 8 saat içinde Hepatit B aşısının yapılması ve Hepatit B immünoglobin denilen ilacın yapılması bebeği hastalıktan korumak adına mutlaka gereklidir. Hepatit B aşısı, çocuk doğduğunda birinci ayda ve altıncı ayda 3 doz halinde yapılmalıdır. Bunun yanında, doğan çocuğun birinci sene sonunda hepatit B testlerinin yapılması ve testlere göre tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

“HEPATİT B ile MÜCADELEDE ASIL HEDEF KARACİĞERİN ZARAR GÖRMEMESİDİR”

Hepatit B’nin tedavisinde yeni birçok ilaç olduğunu söyleyen Dökmeci, “Özellikle hastalığın karaciğer sirozuna dönüşmeden önceki evrelerinde bu ilaçlar ile hepatit B’nin karaciğere yaptığı hasar önlenmektedir. Karaciğere yapılan hasar ilaç tedavisiyle önlenirken bu virüsün tamamen kaybolma ihtimali yüzde 5 oranındadır. Hepatit B ile mücadelede asıl hedef karaciğerin zarar görmemesidir. Hepatit B ile savaşta en önemli amaç karaciğerde oluşacak siroz ve karaciğer kanserinin önlenmesidir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN EN GENİŞ KAPSAMLI KARACİĞER KONGRESİ İSTANBUL’DA YAPILACAK

Türkiye’de ilk defa karaciğer ile ilgili geniş kapsamlı bir kongre yapılacak. "APASL 2015 Kongresi" adıyla düzenlenecek kongreye çok sayıda alanında uzman Türk ve yabancı bilim adamı katılacak. 12-15 Mart tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak kongre; Asya Pasifik Karaciğer Araştırma Derneği’nin, Türk Karaciğer Derneği ile birlikte yaptığı bir kongre olacak. Bu toplantıda Hepatit B, Hepatit C, karaciğerin yağlanması, karaciğerin diğer hastalıkları ve karaciğer nakli özellikle tartışılacak konular olacak.

MURAT ERGİN

İHA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ