Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

12.9.2013 tarihinde Bakanlığımız ile Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü arasında imzalanan ‘Sağlıklı Yaşama Davet Projesi’ İşbirliği Protokolü Bakanlığımız adına Sayın Müsteşar Yardımcısı Mustafa KONUK ile Hacettepe Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. A. Murat TUNCER’in katılımıyla gerçekleşmiş olup.

‘Proje Açılış Konferansı’ Müsteşar Yardımcılarımızın ve Hacettepe Üniversitesi’nden proje yürütücülerinin katılımıyla 22/4/2014 tarihinde Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda yapılmış ve katılımcılara “Sağlıklı Yaşam Bilgileri Rehberi” dağıtılmıştır.

Bu proje, Bakanlığımız çalışanlarına sigarayı bırakma, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite gibi sağlıklı yaşam becerilerinin kazandırılması ve işyerinde sağlığın ve güvenliğin geliştirilmesinde “kamuya örnek bir model” oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır.

Proje kapsamında Bakanlığımız kurum hekimleri, proje hakkında bilgilendirilerek Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen sigara bıraktırma eğitimine katılmışlardır. Projenin amacı doğrultusunda tüm çalışanlara yönelik genel sağlık durumları ve sağlık davranışlarıyla ilgili bir anket uygulanmış ve ankete 2/1/2014 ve 5/3/2014 tarihleri arasında 1051 kişi katılım sağlamıştır. Ankete katılan tüm çalışanların randevu sistemi ile sağlık taramaları (kan testi, akciğer röntgeni, EKG ve solunum fonksiyon testi, vücut kitle indeksi, vücut yağ bileşimi ölçümleri) ve kurum hekimleri tarafından muayeneleri yapılmakta ve katılımcılara muayene sonrası adım sayar verilmektedir. Sağlık taramalarına, 14/04/2014 tarihi itibariyle başlanmış olup Sn.Bakanımız Faruk ÇELİK, Bakan Yardımcımız Halil ETYEMEZ, Müsteşar V. Mehmet Selim BAĞLI, Müsteşar Yardımcılarımız Mustafa KONUK ve Serhat AYRIM da katılmışlardır.

Projenin ilerleyen aşamalarında sağlığın korunması ve geliştirilmesi amacı ile Bakanlık çalışanlarımıza gruplar halinde bilgilendirme seminerleri düzenlenecek ve eğitimler verilecektir. Sigara bırakma, sağlıklı beslenme, egzersiz gibi sağlıklı yaşamın temel ilkeleri konularında danışmanlık ve destek sağlanacaktır. Sigara içen ve bırakmak isteyen personelimize gerekli muayene ve tetkikler yapılacak, ayrıca sigarayı bırakanlar için diyetisyen desteği ile kilo kontrolü ve psikolog desteği verilmesi sağlanacaktır.

Bakanlık çalışanlarına yönelik yapılacak bu pilot çalışmalar ile sağlıklı yaşama yönelik aktivitelerin arttırılması ve uygulanması ayrıca diğer kurum ve kuruluşlarla bu uygulamaların paylaşılarak iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Proje sonunda, projenin çıktıları kamuoyu ile tekrar paylaşılacaktır.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ