Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantıları Konya

Ülkemizde İçme-kullanma sularının temin edilmesi, su kaynağının, deposunun ve isale hattının kirlenmelere karşı korunması ve dezenfeksiyonun aksatılmadan yapılması konusunda belediye teşkilatı bulunan yerleşim yerlerinde belediyeler, belediye sınırları dışında ise il özel idareleri sorumlu olduğundan bu konuda mahalli idarelere büyük görevler düşmektedir.

Su güvenliği ve su sanitasyonu çalışmalarının halk sağlığı açısından öneminin vurgulanması ve yerel yönetimlerin bu konudaki rol ve sorumluluklarının tartışılması amacı ile 2015 yılı içerisinde 22 bölgede 81 ilden belediye, il özel idare ve halk sağlığı müdürlüklerinden katılımcılar ile "Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantıları" yapılması planlanmıştır.

Bu kapsamdaki yedinci toplantı  06.10.2015 tarihinde saat 14:00’ de Konya Dedeman Otel’de gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Konya, Karaman ve Aksaray illerinin ilgili kurum temsilcileri ve THSK Merkez Teşkilatı üst düzey yöneticileri ve uzmanlarından toplam 38 kişi katılmıştır.

Konya Vali Yardımcısı Sayın Mehmet ÜNAL ve KOSKİ Su Tesisleri Daire Başkanı Sayın Bayram KAHVECİ’nin katılımları ile gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Çevre Sağlığı Daire Başkanı Dr. Hüseyin İLTER yaptı. Konya Vali Yardımcısı Sayın Mehmet ÜNAL toplantıda bölgenin su kaynaklarının kısıtlı olduğunu ve kısıtlı olan su kaynaklarının daha verimli kullanılması için yerel yönetimlerce iş birliğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından Daire Başkanlığımız personelinden Uzm. Bio. Şenol Yılmaz “Su Sanitasyonu” başlıklı sunumunu yaptı. Sunum sonrasında katılımcılar su güvenliği ile ilgili illerinde yaşanan sıkıntıları dile getirdi ve yürütülen hizmetlerle ilgili çözüm önerileri tartışıldı.

Kapanış konuşmasını Çevre Sağlığı Daire Başkanı Dr. Hüseyin İLTER’in yaptığı söz konusu toplantı halk sağlığının korunması açısından önem arz eden, mahalli idareler ve yerel yönetimlerce sunulan hizmetler arasında önemli bir hizmet olan içme kullanma suyu ihtiyacının kesintisiz, sürekli ve güvenli bir şekilde karşılanabilmesi için işbirliğinin gelişmesi gerektiğini belirtti.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ