Türkiye’ nin İlk Anne Dostu Hastaneleri

Temelleri 2011 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı AÇSAP Genel Müdürlüğü’nce atılan ve sonrasında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı yönetiminde devam eden “Anne Dostu Hastane” yaklaşımının amacı anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamaktır.

Anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik “Doğum Üniteleri” nin oluşturulması esas alınmıştır. Normal doğumu özendirmek, müdahale oranlarını azaltmak hedeflenmiştir. Yanında uygun bir refakatçi ile gebeler kendilerini rahat, ev ortamında hissedebilmeli, hareket özgürlüğü sağlanabilmelidir.

Bu kapsamda Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun ilgili dairelerinin işbirliği ile değerlendirme için kullanılacak anket ve formalara son şekilleri verilmiş ve pilot çalışmalara başlanılması kararı alınmıştır. Başvuran hastaneler arasında yapılan ön değerlendirme sonrasında Manisa ili Pilot İl olarak kararlaştırılmıştır.

Ekip yerinde ziyaret ile 26 Mart 2015 tarihinde Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi’ni, 15 Nisan 2015 tarihinde Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi’ni ve 16 Nisan 2015 tarihinde de Turgutlu Devlet Hastanesi’ni anket ve formlar kullanarak değerlendirmiştir. Değerlendirmeler sonucunda 3 hastane “Anne Dostu Hastane Unvanı” almaya hak kazanmıştır. 17 Nisan 2015 tarihinde Manisa Rum Mehmet Paşa Bedesteni’ ninde yapılan bir törenle 3 hastaneye de “Anne Dostu Hastane Sertifikası” verilmiştir.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ