Tip 2 diyabete ameliyatlı tedavi

Tip 2 diyabet için 'şeker ameliyatı (ileal interpozisyon)' geliştirildiğini belirten Op. Ofluoğlu, 'Ameliyatla % 85-90 arasında ilaçsız, insülinsiz şeker kontrolü sağlanıyor' dedi

Diyabet ve Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hasan Ofluoğlu, tip 2 diyabet hastaları için umut veren bir gelişmeden bahsetti. Bu hastalık için tip 2 şeker ameliyatı (ileal interpozisyon) geliştirildiğini belirten Ofluoğlu, ameliyat başarısının % 85-90 arasında olduğunu söyledi.

Ameliyatla ilaçsız, insülinsiz şeker kontrolünün sağlandığını aktaran Ofluoğlu, araştırmalara göre dünyadaki diyabetli sayısının 382 milyon olduğunu, 2035 yılında da bu sayının 600 milyona ulaşacağını söyledi.

Ofluoğlu, güncel tedavilerin diyabetin ortadan kalkması için yeterli olmadığına işaret ederek, "Önce tekli ilaç tedavisiyle başlıyoruz. Bu yetmeyince ikili, üçlü kombinasyonlara geçiyoruz. Bu da yetmeyince insülin iğnelerine başlamak zorunda kalıyoruz. Bunlara rağmen diyabetin oluşturduğu organ hasarları önlenemiyor" diye konuştu.

Ameliyatla, ileride oluşacak organ hasarlarının da önlenebileceğini belirten Ofluoğlu, "Bu çok önemli. Bu ameliyatla bu oranların gerisinde kalan yüzde 10'luk kısımda da ilaç miktarı azalıyor, insülin kullanmıyorlar, bir ya da iki ilaçla hayatlarını devam ettiriyorlar. Aynı zamanda organ hasarları da çok çok azalıyor. Öte yandan, yapılan araştırmalar, insanlar daha diyabet hastalığına yakalanmadan tanıları konulursa fiziksel bir kısım aktiviteler ve beslenme alışkanlıklarıyla diyabet gelişmesi yüzde 60 oranında azalıyor" dedi.

DİYABET AMELİYATI NASIL YAPILIYOR?
Diyabet ve Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Aydın da laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatın sadece tip 2 diyabet için geliştirdiğini anımsatarak, "Öncelikle midede yeterli bir kısım doku dışarı alınmakta. Bu mide hacminde gerektiği kadar bir sınırlama getirmekte. Ayrıca sık ve fazla yiyen hastanın iştah kontrolünü sağlamaktadır" dedi.

İnce bağırsağın duyarsız hale gelen bölümünün alt bölümlerdeki insülin salınımı sağlayacak duvarlı bölümlerle yer değiştirildiğini ifade eden Aydın, operasyondan sonra hastanın bir gece gözlem amaçlı yoğun bakımda tutulduğunu söyledi.

AA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ