Obez çocuklar sağlıklarını kaybedebilir

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Hakan Onur, çocuklarda obezite hakkında bilgi verdi.

 Obezitenin gelişiminde önemli rol oynayan etmenlerden birincisinin, dengesiz beslenme olduğunu belirten Uzm. Dr. Onur, yüksek kalorili ve fast food türü gıdaların çok sık tüketilmesi, hızlı yemek yeme, öğünler arasında uzun ya da kısa süreler olması, gece yatmadan önce yemek yeme gibi alışkanlıkların, dengesiz beslenmeye neden olduğunu söyledi. Obez çocukların beslenme öykülerinde, çok miktarda şekerli, yağlı ve hazır gıda tüketiminin olduğuna değinen Uzm. Dr. Onur, obezitenin önlenmesinde birinci kuralının, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanabilmek için, yemek yeme şeklinin ve içeriğinin değiştirilmesi olduğunu ifade etti.

“HAZIR BESİNLERDEN UZAK DURULMALI”
Abur cuburlar, reçel, bal, yağ, ekmek, makarna, mantı gibi yağdan ve karbonhidrattan zengin gıdaların tüketiminin sınırlandırılması gerektiğine işaret eden Uzm. Dr. Onur, “Hamburger, pizza, tost gibi hazır yiyecekler çocukların beslenme programından çıkarılarak, bunların yerine taze meyve, sebze ve kuru baklagiller gibi posalı besinleri tüketmeleri sağlanmalıdır. Çocuklar büyüme çağında olduğu için kısıtlı diyet uygulanması, gelişimlerini olumsuz etkileyebilir. Burada yapılması gereken, büyümeyi sağlayacak yeterli kalori ve esansiyel besinleri içeren; protein karbonhidrat ve yağ içeriği bakımından dengeli olan diyetlerin uygulanmasıdır. Bu nedenle beslenme ve diyet uzmanları tarafından belirlenen bir program uygulanmalıdır” dedi.

“ÇOCUKLAR SPORA YÖNLENDİRİLMELİ”
Günümüzde çocukların televizyon ve bilgisayar başında geçirdiği sürelerin uzadığına dikkat çeken Uzm. Dr. Onur, “Bu süreler günlük 2 saat ile sınırlandırılmalıdır. Çocukların fiziksel aktivitelerinin artırılması da önemlidir. Daha çok hareket etmelerini sağlamak için; yürüyüşe teşvik edilmeli, çocuğun kendi kendine giyinmesi, çantasını hazırlaması, odasını düzenlemesi gibi bireysel işlerini yapmaları sağlanmalıdır. Bunların yanında basketbol ve tenis gibi ileri yaşlarda da onu aktif kılacak spor becerilerini geliştiren sporlara yönlendirilmeleri yararlı olacaktır” diye konuştu.

“AİLELER SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIKLARI İLE ÇOCUKLARINA ÖRNEK OLMALI”
Çocukluk çağında obezitenin önlenmesi için yaşa uygun diyet programlarının uygulanmasının çok önemli olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Onur, “Bunun yanında, tüketilen yiyeceklerin dengeli ve sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Televizyon ve bilgisayar karşısında yemek yeme alışkanlığının ortadan kaldırılması gerekir. Öğünler arası atıştırmaların sınırlandırılmalı, günlük aktivitelerin düzenlenerek çocuklar egzersiz yapmaya teşvik edilmeli, kilo kaybettikçe çocuğa ödül verilmeli ve özgüveni geliştirilmeli, sağlıklı beslenme ve aktivite konusunda aileler de çocukları için model teşkil etmelidir” şeklinde konuştu.

“OBEZİTE TEDAVİ EDİLMELİ”
Obez çocukların önemli bir kısmında altta yatan önemli bir sorun olmadığına işaret eden Uzm. Dr. Onur, “Çocukluk çağında, besinlerden elde edilen enerjinin alımı ve bu enerjinin fiziksel aktivite ile harcanması arasında önemli bir dengesizlik bulunduğundan obezite ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda obezitenin önlenmesi ve tedavisi; dengeli ve sağlıklı beslenmeyi sağlayacak yemek alışkanlıklarının kazanılması ve fiziksel aktivitelerin desteklenmesi ile sağlanabilir. Çocukluk çağında tedavi edilmeyen obezite; kalp, karaciğer hastalıklarının yanı sıra diyabet gibi endokrin hastalıklarının artmasına neden olarak, yaşamı tehdit edebilir” ifadelerini kullandı.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ