Maddeye sarılma hayata sarıl

Ordu Valiliği koordinasyonunda başvuru sahipliğini Ordu Yeşilay Derneği ile Valilik AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’nin yaptığı ‘Maddeye Sarılma Hayata Sarıl’ projesinin açılış etkinliği yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şeref Çakmak, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, Vali Yardımcısı Engin Avcı, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, İl Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdür Vekili Fatih Şahin, Daire Müdürleri, Ordu Yeşilay Derneği Başkanı Prof. Dr.Ali Ayyıldız, Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Eyyubi Kılıç, Valilik Ab Ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkez Koordinatörü Ümit Şener, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

“GENÇLİĞE EN BÜYÜK DARBE UYUŞTURUCUDUR”
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu yaptığı açılış konuşmasında gençliğin en büyük düşmanının uyuşturucu olduğunu vurguladı. “Her tür madde bağımlılığı, her türlü zararlı alışkanlıklar bizim geleceğimizi karartan, geleceğe ümitle bakmamızı engelleyen, Atatürk’ün geleceğimizi emanet ettiği gençliğe vurulan en büyük darbedir” diyen Vali Balkanlıoğlu, ”Dinimizce de yasaklanan bu tür alışkanlıklardan ailelerin bilinçli olup, çocuklarına göz kulak olmaları, gençlerimizin de uzak durmaları, çeşitli kuruluşlarla ve rehber öğretmenlerle işbirliği yapmaları önemli. Bu konuda bilinçlenmek gerekiyor. Uyuşturucu madde kullanan insan sayısının artması bizim güvenliğimizi de, çocuklarımızın güvenliğini de tehlikeye atıyor, beyin hücrelerini öldürüyor” dedi.

Uyuşturucu madde kullananların çevresindeki insanlara da büyük zarar verdiğine dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, “Çevremizde buna benzer şeylere sadece kendimizi ve çocuklarımızı değil, maddeye bağımlı olma imkan ve ihtimali dahilinde olan herkesle ilgilenmemiz gerekiyor. Bizim kendi güvenliğimiz, kendi geleceğimiz, kendi memleketimiz için de son derece önemli” diye konuştu.Gençlere de tavsiyelerde bulunan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Uyuşturucu madde kullanımı konusunda herkesi uyaralım, uzak duralım. Bu konuda bizlerin, ailelerin ve herksin bilinçlenmesi lazım” dedi ve projeye emek veren herkese teşekkür etti.

ÖRNEK PROJE
Ordu Yeşilay Derneği Başkanı Prof.Dr.Ali Ayyıldız ise konuşmasında, projenin amacının gençleri uyuşturucu madde bağımlılığından uzaklaştırmak, onları madde kullanımına iten sebepleri minimuma indirerek yaşamlarını daha sağlıklı, bilinçlendirilmiş bireyler olarak devam ettirmelerini sağlamak ve madde bağımlısı olmuş gençlerin bağımlılıklarının yerine ikame edilecek doğru alanlara yönlenmelerini sağlamak olduğunu belirterek, projenin tüm Ordu ilini kapsadığını ve örnek bir proje olacağını kaydetti.

GENÇLER EĞİTİLECEK
“Maddeye Sarılma Hayata Sarıl” projesi, Ordu ili ve tüm ilçelerinde 15-29 yaş arası gençler için uygulanacak. Altınordu ilçesinde, maddeye bulaşmış ve Denetimli Serbestlikten yararlanan 30 kişi, madde kullanma konusunda risk altında olan 90 öğrenci olmak üzere, toplamda 120 kişi uygulamalı çalışmalara katılacak. 38 öğretmen bağımlılıklar konusunda 6 gün formatörlük eğitimine alınacak. Projenin toplam hibe miktarı ise 110 bin TL. 

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ