Kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor

Memorial Ankara Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Kanser önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yeter ki kansere neden olan kimyasal, fiziksel ve çevre faktörleri bilinsin” dedi.

 Memorial Ankara Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada herkesin kansere karşı dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunarak, “4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kutlanıyor. Kutlanması çok önemli gerçekten, dünya uluslararası kanser örgütü bugünü özellikle kanser farkındalığını arttırmak, kanser bulgularını bilinçli hale getirmek için insanların bugünü kanser günü olarak ilan ettiler.

Bizde buna katkı sağlamak istiyoruz, çünkü kanser öldürücü olabilen, ciddi sakatlıklar bırakabilen, ekonomik zorluklar ortaya çıkarabilen bir toplumsal sorun. Bu kadar ciddi bir sorun olması ile birlikte korunabilir, önlenebilir, erken tanısı konduğu zaman tamamen ortadan kaldırılabilir bir hastalıktır. Bu veri de kişilerin erken bilinçleşmesi ve bulgulara duyarlı hale getirilmesi çok önemlidir. Bizde bugünü, kişilerin bu konudaki duyarlılığını arttırmak için toplantılar düzenliyoruz, konuşmalar yapıyoruz” diye konuştu.

Kanser tedavisi konusunda günümüzde yeni gelişmeler olduğunu kaydeden Kömürcü, “İleri evre kanserlerinde bile artık çok büyük oranda çözümler elde edebiliyoruz. Kanserli hastaların yaklaşık 3’te 2’si artık hastalıklarıyla veya hastalığından tamamen kurtulmuş olarak yaşayabiliyor. Bu cerrahi yöntemdeki gelişmeler, radyoterapi alanındaki gelişmeler ve sistematik yöntemdeki tedaviler ile sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

Kanser tedavisindeki gelişmelerin yanı sıra, kanserli hastalarının sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik destek tedavilerinde de gelişmeler olduğunu belirten Kömürcü, ”Burada kemik iliğini yapılanmasını arttırıcı tedaviler oldu. Kanser tedavileri kemik iliğini baskılayabiliyor, kan hücreleri düşebiliyor ve bunları düşmesin diye veya düştükten sonra daha çok toparlansın diye özel verilen tedaviler olabiliyor. Ayrıca kanserli hastalar kanserin kendisinin veya tedavi yönteminin neden olduğu ciddi fiziksel, psikolojik ve sosyal sorunlar yaşıyorlar. Bütün bu sorunları kapsamlı olarak desteklendiği programlar içerisinde bir bütüncül yaklaşımla hastalar desteklenebiliyor. Artık kanser merkezlerinin içinde onun büyüklüğü ile orantılı bir destek tedavi ünitesi de konumlandırılacak” ifadelerini kullandı.

“KANSER ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR"
4 Şubat kanser günü dolayısıyla kanser hastalarına çağrıda bulunan Kömürcü, “Kanser önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yeter ki kansere neden olan kimyasal, fiziksel ve çevre faktörleri bilinsin. Bunların ortadan kaldırılmasına yönelik yaşam tarzı değişiklikleri geliştirilsin ve kanser nedeni olabilecek erken bulgular farkedilebilsin. Kanser erken tanınırsa tedavi şansı çok yüksek oluyor ve sakat etme oranı çok düşüyor” dedi.

"İNANIYORUM Kİ ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇERİSİNDE KANSER SORUNU ÇOK BÜYÜK ORANDA HALLEDEBİLECEĞİ İMKANLAR ÇIKACAK KARŞIMIZA”

Kanser tedavisine yönelik çok önemli çalışmalar olduğunu vurgulayan Kömürcü, “Son 10 yıl içerisinde kanser tedavisinde çok güzel gelişmeler oldu. İnanıyorum ki önümüzdeki 5 yıl içerisinde kanser sorunu çok büyük oranda halledebileceği imkanlar çıkacak karşımıza, çünkü tanımlanmış çok etkin belirteçler var ve bunlar için hazırlanmış çeşitli biyolojik tedaviler var, çalışmaları hala devam etmekte olan” ifadelerini kullandı.

İHA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ