Kadınlarda Kısırlık

Düzenli bir cinsel ilişki ile ( haftada 2-3 kez) ile bir yıl hamile kalamama durumuna infertilite, yani kısırlık denir. Aslında kısırlık deyimin pek sevmiyoruz ve infertilite ile eş anlama gelmememktedir. Zira kısırlık daha çok çocuk olma şansının hiç olmaması anlamına gelmektedir. halbuki infertil bir çiftin uygun tedavi ile çocuk sahibi olma şansı vardır.

Yumurtlama nasıl anlaşılır?
Düzenli adet dönemleri ve kanamaları olan kadınların bir çoğu yumurtlar. Yumurtlama döneminde artan östrojen hormonuna bağlı hafif bir ağrı hissedilebilir.

Yumurtlamanın tespit edilebilmesi için hangi testler yapılabilir?
Yumurtlamanın tespit edilebilmesi için bazal vücut ısı çizelgesinin tutulması, ultrasonografik incelemeler, endometrial biopsi (rahmin iç tabakasından parça alınması) ve kanda Progesteron Hormon düzeyi belirlenebilmesi kullanılan yöntemlerdir. Ancak günümüzd adetten bir hafta önce progesteron ölçülmesi modern olarak yumurtlamayı tespit yöntemidir.

Bazal vücut sısı çizelgesi nasıl tutulur, güvenilir midir?
Bazal vücut ısısı sabah uykudan uyanıldığında ölçülen vücut ısısıdır. Adet kanamanızın başladığı Günden itibaren sabahları vücut ısınızı ölçerek bu çizelgeyi hazırlayabilirsiniz. Isı dil altından termometre aracılığı ile ölçülerek not edilmelidir. yemek yemek, içmek, ağzı çalkalamak ısıyı değiştirir. Size hekiminizin vereceği tablolara, gelecek ayki adet kanamanızın başlangıcına dek her sabah vücut ısınızı kaydetmeniz gerekir. Bu tabloyu hazırladığınızda adet döneminizin ikinci yarısında vücut ısınızın 1-1.5 derece daha yüksek olduğunu görürsünüz. Vücut ısısı yumurtlama gerçekleştikten sonra progesteron hormonunun etkisi ile yükselir, ve gebelik gerçekleşirse yüksek olarak devam eder. Yumurtlamanın olmadığı vakalarda vücut ısısındada pek değişiklik olmaz. Bu yöntem yumurtlamanın olup olmadığının tespit edilmesi için kullanılan çok kaba bir yöntemdir. Bazı vakalarda yumurtlama olduğu halde vücut ısısında artış olmayabilir. Bu tablolara göre cinsel ilişkinin zamanını belirlemek bazen yanıltıcı olabilir. Günümüzde yumurtalamanın tespit edilmesinde daha hassas testler kullanılmaktadır.

Ultrasonografi incelemesi nedir?
Ultrasonografik incelemelerde ses dalgaları kullanılarak iç organlar hakkında bilgi sahibi olunur. Hasta radyasyona maruz kalmadığı için güvenilir bir incelemedir. Abdominal (karından) veya vajinal ultrasonografi yapılabilir. Karından yapılacak incelemelerde hastanın mesanesinin dolu olması gerekir. Dolu mesane barsakları iterek üreme organlarının görülmesini kolaylaştırır. Vajinal ultrasonografik incelemeler için mesanenin dolu olması gerekmez. Vajinal ultrasonografi ile üreme organları daha iyi incelenebilir.

Yumurtlama ultrasonografi ile nasıl belirlenir?
Adet döneminizin 3. veya 4. Günü ilk inceleme yapılır, yumurtalıklarda kist varsa bu inceleme sırasında belirlenir. Hasta herhangi bir ilaç kullanmıyorsa adet döneminin 8. ve 10. G&uumuuml;nleri arasında inceleme tekrarlanır. Bu günden sonra yumurtlama gerçekleşene kadar inceleme her Gün tekrarlanır. Büyüyen folikülün çapı 18-26 mm arasında iken yumurtlama gerçekleşir. Rahim içinde endometrium adı verilen tabakada östrojen hormonun etkisi ile kalınlaşır ve döllenen yumurtanın tutunabilmesi için hazırlanır.
 

Ultrasonografi diğer kısırlık nedenlerininde ortaya çıkarılmasın da yardımcı olur mu?
Çocuk sahibi olamayan kadınlarda kısırlık nedenin araştırılmasında ultrasonografik inceleme çok önemlidir. Rahim ve yumurtalıklar değerlendirilerek kısırlığın nedenleri hakkında fikir sahibi olunabilir. Hormon eksikliği olan veya erken menapoza girmiş kadınlarda yumurtalıklar küçük, rahim ufak ve rahmin iç tabakası incedir. Polikistik over sendromu vakalarında ise yumurtalık normalden büyüktür ve bir çok kist içerir. Bu vakalarda rahim büyümüş ve endometrium kalınlaşmıştır.

HSG Servikal mukus nedir, postcoital test nasıl yapılır?
Rahim ağzındaki bezlerin salgıladığı sıvıya servikal mukus denir. Bu Sıvının yoğunluğu adet dönemi boyunca değişir. Adet döneminin büyük bölümünde bu Sıvı &ccediccedil;ok yoğundur, bakterilerin rahme girmelerin engelleyen bir tıkaç oluşturur. Yumurtlamadan 5 gün önce mukus miktarı artar ve yoğunluğu azalır, sıvılaşır. Yumurtlamadan 24 Saat sonra mukusun kıvamı yine koyulaşır.

Postcoital test nasıl yapılır?
Postcoital test cinsel ilişkiden 6-12 saat sonra rahim ağzındaki mukustan örnek alınarak yapılır. Bu örnek mikroskop ile incelenir, ve bu örnekteki sperm sayısı ve spermlerin canlılığı belirlenir. Klinik etkinliği olmadığı için günümüzde artık postcoital test yapılmamaktadır, sonuçlarının infertilite tedavisi üzerine bir etkisi yoktur.

Kısırlık cinsel hayatı olumsuz etkiler mi?
Kısırlık araştırmalarında ve tedavisinde , zamanlı cinsel ilişki önerilir. Bu çiftlerin kendilerini baskı altında hissetmesi ve ilişkide zorlanması çok doğaldır.

HSG (rahim filmi) incelemesi nedir, nasıl yapılır?
Histerosalpingografi olarak adlandırılan radyolojik incelemede, rahim ağzından içeriye verilen boyanın tüplerden geçişi izlenir. Bu sırada çekilen röntgen filmleri incelenerek tüplerin durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Tüplerde tıkanıklık varsa boya tüplerden geçccedil;mez. Bu inceleme sırasında hastaya verilen radyasyon çok azdır, ve zarasızdır. Hastaların bir kısmı hafif bir ağrı hisseder, işlem sırasında Anestezi verilmesine gerek yoktur. HSG incelemesi ile rahim içide değerlendirilir. Kısırlık nedeninin araştırılmasında HSG ve laparoskopi birbirini tamamlar.

Rahim filmi çekilmesi ağrılı mıdır?
Rahim filminin çok ağrılı olduğu yönünde bir inanış varıdr ve çoğu kadın bu yüzden bu incelemeden kaçınmaktadır. Ancak bu eski film çekme tekniklerinden kalma bir korkudur. Günümüzde artık balon kateter tekniği ile ağrısız rahim filmi çekilmektedir.

Dünyagöz yurtdışındaki altıncı hizmet noktasını Tiflis’te açtı
ass

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ