Her 8 kişiden biri şeker hastası olma riski taşıyor

Gemerek Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Selcen Karakaş; “Şeker hastalığı hafife alınamayacak bir hastalıktır. Gerekli hassasiyet vatandaşlarımız tarafından maalesef gösterilmiyor. Sonuçları ağır olabilir.” diyerek vatandaşları uyardı.

 Tüm dünyada hızla artan şeker hastalığı için gerekli önemin gösterilmediğini belirten Dahiliye Uzmanı Selcen Karakaş; “Diabetes Mellitus yani şeker hastalığı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artmakta. Her 8 kişiden biri şeker hastası olma riski ile karşı karşıya yaşıyor. İlçemizde de şeker hastalığı oldukça sık görülmekte. Mevcut şeker hastalarımız 3 aylık periyodik kontrollerini ve ilaçlarını maalesef aksatmakta. Bu nedenle organ hasarına davetiye çıkararak yüksek kan şekeri ile yaşamaktalar.”dedi.

Ailesinde şeker hastalığı olanların daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Karakaş şunları söyledi.
“Ailesinde şeker hastalığı öyküsü bulunan herkes en az bir defa açlık ve tokluk şekerini kontrol ettirmeli. Kilo problemi olanlar, ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, çok yeme ve çok su içme gibi şikâyetler de şeker habercisi olabilir. Şeker hastalarının mutlaka doktor kontrolünde tedavilerini aksatmadan ve diyet programına uyarak sağlıklı yaşam şartlarını yerine getirmesi gereklidir.”

İHA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ