Hastayı kendi kanıyla iyileştiriyorlar

Kişinin kendi kendisini iyileştirmesi ya da vücuttan alınan bir dokunun başka bir dokunun iyileştirilmesi için kullanılması yöntemi, aslında başta ortopedik cerrahlar olmak üzere uzun yıllardır kullanılan bir yöntem.

 Ancak, genellikle estetik ve plastik cerrahide gençleştirme operasyonlarında kullanılan, hastayı kendi kanıyla iyileştiren bir tedavi yöntemi olan PRP (Platelet Rich Plasma),son yıllarda ortopedide başarılı sonuçlar veren uygulama alanları bulmaya başladı.

“Biz ortopedik cerrahlar olarak yıllarca kişinin kendi dokularıyla kendisini iyileştirmesine yönelik tedaviler uyguladık. Kemik ameliyatlarında kaynamayı arttırmak, hasarlı bölgeleri tekrar canlandırarak tedavi etmek için kıkırdak ve kemik parçalarının ilgili bölgeye yerleştirildiği ameliyatlar gerçekleştirdik" diyen Avrupa Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.Yusuf Ünal, şimdi de kişinin kendi kanıyla kendisinin tedavi edilmesi uygulanmalarının da başladığını bildirdi.

KİŞİNİN KENDİNİ İYİLEŞTİREBİLMESİ MÜMKÜN MÜ?
Kişinin bazı durumlarda kendini iyileştirmesinin mümkün olduğunu, insan vücudundan alınan bir dokunun başka bir bölgedeki hasarın giderilmesinde kullanılabileceğini kaydeden, Avrupa Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Ünal, “Trombositten zengin plazma uygulama” olan PRP uygulamasının da bu yöntemlerden birisi olduğunu belirtti. Ünal, uygulamada, hastanın çok az miktarda kendi kanının alınarak, özel işlemlerden geçirilmesi sonucu zenginleştirilmiş faydalı yapıların kişinin hastalıklı bölgesine enjekte edildiği bilgisini verdi.

HASTA BÖLGEYE ENJEKTE EDİLİYOR
PRP uygulamasında, hastadan alınan yaklaşık 10 cc’lik kanın özel bir santrifüj aletinde ayrıştırılarak trombositten ve diğer yapılardan zengin 2.5-3 cc’lik bir plazma sıvısı elde edilerek istenilen bölgeye enjekte edildiğini anlatan Op. Dr. Yusuf Ünal, şöyle konuştu:

“Uygulaması son derece kolay, katkı maddesi içermeyen ve tamamen kişinin kendi kanından elde edilen bu plazma sıvısı son derece etkili ve sonuçları yüz güldürücü bir tedavi şeklidir. Bu plazma içinde yüksek konsantrasyon trombosit hücreleri ,biyoaktif protein rezervleri (büyüme faktörleri ve sinyal proteinler) içerir. Bu yapılar yumuşak doku tamir ve yenilenmesinde etkili yapılardır. Bu biyoaktif proteinler sayesinde doku iyileşmesi ve yenilenmesi hızlanır.”

NERELERDE KULLANILIYOR?
Avrupa Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Yusuf Ünal, uygulamanın, “kireçlenmeler, yumuşak doku yaralanmaları, tendom sorunları (tenisçi ve golfçu dirseği, aşiltendinitler, diztenditleri), yara yeri iyileşmesi, diyabetik ayak yaraları, menüsküs ve omuz adale yaralanmaları, topuk dikeni, myofacial ağrılar, kırık kaynamasının hızlandırılması” gibi çeşitli ortopedik vakalarda kullanıldığını belirtti. Ünal, “Sinyal proteinler sayesinde kök hücreler uyarılarak yaralanma bölgesindeki tamir hızlanır. Özellikle spor yaralanmalarında, yaralanma bölgesine yapılan PRP enjeksiyonunun iyileşmeyi en az üçte bir oranında hızlandırdığı tespit edilmiştir” dedi.

YILLARDIR SÜRDÜRÜYORUZ
Op. Dr. Yusuf Ünal, ortopedik cerrahlarca yıllardır sürdürüldüğünü belirttiği uygulamayla ilgili olarak şunları söyledi:

“Uygulamalarımızda, yapılan bir kemik ameliyatında kanamayı arttırmak ve defekt varsa kapatmak için illak kanattan (kalça bölgesi) kemik grefti alarak ilgili bölgeye yerleştirdik. Yine ön çapraz bağ yaralanmalarında BTB (patellartendongrefti) denilen ve dizin ön kısım tendonlarının alınması işlemi veya hamstring adalelerinin alınması işlemi ile ön çapraz bağ konstrüksiyonu yaptık. Hasarlı kıkırdağın çıkartılıp, aynı bölgeye yeni kıkırdak parçaları ile doldurması işlemi, hastanın uyluk kemiğinden alınan kıkırdak parçalarla diz, ayak bileği gibi eklemlerdeki kıkırdak lizyonlarını tedavi etmeye çalıştık. Şimdi de hastanın kendi kanını alarak özel işlemden geçirmekte ve trombositler ve bir çok faydalı yapılar ayrılarak kişinin hastalıklı bölgesine enjekte edilmektedir. İşte bu uygulama PRP (plateletrich plazma) veya trombositten zengin plazma uygulamasıdır.”

İHA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ