Hamilelikte aşırı tuz kullanımı ölümlere neden oluyor!

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, aşırı tuz tüketiminin hem gebelik zehirlenmesine hem de bebekte ölüm riskini arttırabileceğini belirtti.

 Hamilelikte sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğuna vurgu yapan Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, sağlıklı beslenmenin yanı sıra hamilelikte tuz tüketiminin azaltılmasının önemini anlattı. Normal bir insanın günde alması gereken tuz miktarının 2 gram olduğunu aktaran Doç. Dr. Çoksüer, kişiler bu tuz miktarını yemeklere hiç tuz karıştırmadan da fazlasıyla aldıklarını söyledi. Doç. Dr. Çoksüer hem anne hem de bebek sağlığı için gebelik dönemlerinde tuz tüketimine dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

"TÜRKİYE’DE TUZ KULLANMA ORANI ÇOK YÜKSEK"
Dünyanın en çok tuz tüketen ülkeleri arasında Türkiye'nin de bulunduğuna işaret eden Doç. Dr. Çoksüer, fazla miktarda tuz tüketiminin, gebelik döneminde anne hayatını ve bebeğin sağlığını ciddi anlamda tehdit edebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Gebelikte tuz kullanımının en önemlisi zararlarından birisinin de, özellikle gebeliğin 6. ayından sonra görülen preeklampsi adı verilen gebelik zehirlenmesi olduğunu anlatan Doç. Dr. Çoksüer, "Bu hastalık gebelikte yüksek tansiyon ve bacaklarda şişkinlik ile kendini gösterir. Hamilelik esnasında aşırı tuz kullanımı tansiyonu yükselttiği için de gebelik zehirlenmesine neden olabilir. Preeklampsi eğer tedavi edilmezse hem anne hemde bebek ölümlerine neden oluyor" dedi.
Sağlık Bakanlığı'nın halk sağlığı için aşırı tuz tüketimi ile mücadelede ciddi çalışmaları mevcut olduğunu, sivil toplum kuruluşları da toplumda duyarlılığı arttırmak için aşırı tuz tüketiminin zararları ile ilgili toplumu bilgilendirmede aktif rol alması gerektiğini belirten Doç. Dr. Çoksüer, bu çalışmalarla sağlıklı bir yaşam ve iyi bir beslenme alışkanlıkları kazandırılarak, hem anne ölümleri hem de bebek ölümlerini azaltmak için etkin bir şekilde mücadele edilebileceğine dikkat çekti.

"AŞIRI TUZ TÜKETİMİ AZALTILMALIDIR"
Hamilelikte fazla tuz tüketiminin ayaklarda ödem ve şişkinlikleri arttıracağından, fazla tuz tüketmek zararlı olduğunu dile getiren Doç. Dr. Çoksüer, konuşmasına şöyle devam etti:
Anne adayları gebelikte tuz tüketimini azaltmalı ve çok tuzlu peynir, zeytin gibi gıdalar tüketilmemelidir. Turşu, konserve, hazır ayran, hazır çorbalar, çeşniler, et ve tavuk suyu tabletleri gibi tuz içeriği yüksek olan gıdaların tüketiminde de dikkat etmek gerekir. Soda tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır. Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmeli ve gebelik egzersizi yapılmalıdır. Her gün düzenli yürüyüş ödemi azaltacağından, düzenli yürümeye özen gösterilmelidir. günde 8- 12 bardak su içilmelidir. Düzenli beslenme, uyku, egzersiz ile ideal kilo alımının sağlanmış olur. Beyaz ekmek, makarna, ya da hamurlu tatlılar, çikolata gibi karbonhidrat içeren yiyecekler; aşırı miktarda tüketilmemelidir. Ve posa içeriği yüksek gıdalar tercih edilmelidir.Hamilelikte tuz tüketimini dengelemek önemlidir. Aşırı tuzdan ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bol su tüketmeye özen gösterilmelidir. Gebelikte bol su içmek ödemi azaltır ve tansiyonu dengeler."

İHA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ