Gençleşmede devrim gibi yenilikler

Doç. Dr. Erdem Güven: 'Doku mühendisliği ve tıp teknolojisindeki gelişmeler estetikte çığır açmayı sürdürecek. Kök hücre tedavileri, 3 boyutlu görüntülemeler ve uzay teknolojisi ile ameliyatsız yüz gençleştirme gibi yeni operasyonlar 2015 yılında adından çok söz ettirecek' dedi.

 Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi doktorlarından Doç. Dr. Erdem Güven, estetik alanında popüler olan natürelliğin bu sene de zirvede olacağını belirterek, “Doku mühendisliği ve tıp teknolojisindeki gelişmeler estetikte çığır açmayı sürdürecek. Kök hücre tedavileri, 3 boyutlu görüntülemeler ve uzay teknolojisi ile ameliyatsız yüz gençleştirme gibi yeni operasyonlar 2015 yılında adından çok söz ettirecek” dedi.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, “Estetik alanında popüler olan natürellik bu sene de zirvede olacak. Doku mühendisliği ve tıp teknolojisindeki gelişmeler estetikte çığır açmayı sürdürecek. Kök hücre tedavileri, 3 boyutlu görüntülemeler ve uzay teknolojisi ile ameliyatsız yüz gençleştirme gibi yeni operasyonlar 2015 yılında adından çok söz ettirecek” dedi.

2015’te natürelliğin ön planda olacağını kaydeden Güven, “Kişiye yakışacak görünümün ortaya çıkmasında en büyük katkıyı sağlayan cerrahıdır. Cerrahın sanatsal bakış açısı ve mükemmeliyetçiliği, uygulanacak tedavilerin birbiriyle uyumlu olmasını ve vücut harmonisini sağlamada çok önem taşımaktadır. Vücutta ve yüzde altın oranların oluşturulması güncelliğini yitirmeyen bir güzelliğe kavuşulmasını sağlamanın yanında fonksiyon ve kullanım açısından da büyük avantajlar sağlamaktadır. Kocaman dudaklarla yemek yemenin veya bir şeyler içmenin zorluğundan bahsettiğim zaman hepimizin aynı şeyleri düşüneceğimizden eminim. Şöyle bir örnekte söylediklerimi pekiştirebilir. Küçücük ve incecik yapılmış bir burundan ne kadar sağlıklı nefes alabileceğimizi söylememe bile gerek yok. Özellikle bünyemizi zorlamamız gerektiğinde, örneğin spor yaparken yeterince nefes alamazsak daha hızlı yoruluruz ve bitkin düşeriz. İyi bir estetik cerrahın estetiğin yanında fonksiyonları en iyi hale getirmesi estetikte altın standardı ve başarıyı oluşturur'' diye konuştu.
Doç. Dr. Güven, “2015’te en yeni ve güncel trendlerden biri olan ameliyat öncesi 3 boyutlu görüntüleme ile ameliyat sonrası ortaya çıkacak görüntüyü gösteren görüntüleme sisteminin çok popüler olacağını düşünüyorum. Bu teknoloji ile hastalarımız kendilerini ameliyat olmadan önce özel bir ekranda ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek yeni halleriyle üç boyutlu olarak görebiliyorlar. Görüntü 3 boyutlu olduğu için her yöne döndürebilmekte olup, hastanın ve cerrahın her açıdan ve noktadan görebilmesi ve değerlendirebilmesi mümkün olmaktadır. Böylece ameliyat öncesinde hasta doktoruna görüşlerini söyleyerek kendi fikirlerini iletebilmektedir. Böylece hastanın da ameliyatla ilgili fikir sahibi olması kolaylaşmaktadır. Bu sistem hastaların karar vermesini ve muhtemel ameliyat sonrası görüntüsünü kafasında canlandırabilmesini çok kolaylaştırmaktadır. Üç boyutlu (3D) fotoğraf sistemlerindeki gelişmeler yeni bilgisayar programlarıyla desteklenerek estetik ameliyat olmayı düşünen hastalarda meme bölgesi ameliyatları, yüz bölgesindeki ameliyatları, burun ameliyatları ve vücut şekillendirme ameliyatları gibi işlemlerde ameliyat sonrası ortaya çıkması beklenen sonucu göstermeye izin veriyor. Ayrıca günümüzde estetik uygulamalardan özellikle yanık sonrası saç kayıplarında ilgili bölgenin kök hücre ile canlandırılması ve sonrasından saç ekimi öne çıkıyor. Doku mühendisliğinin gelişmesiyle birlikte kök hücre tedavilerinin yaygınlaşması sıra dışı tedavilere imkan tanımaktadır. Özellikle kök hücrelerin kullanılması ile vücut dışında kişiye özel dolgu materyallerinin hazırlanması, hem alerjik reaksiyon riskleri azalmakta hem de yapılan işlemin kalıcılığı arttırılmaktadır. Özellikle iplerle yapılan askılamaların 2015’te popülerliğini yitireceğini ve 6 ay gibi kısa bir sürede etkisini kaybeden bu iple askılama tekniklerinin yerini kök hücre teknolojileriyle hazırlanan, kişiye özel tedavilerin alacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Bu sene erkeklerde saç ekiminin estetik trendlerin başında geleceğini ifade eden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, “Özellikle saçların tamamen kesilmeden saç ekimi yapılmasını sağlayan gold fue yöntemi 2015 yılının yıldızı olmaya aday olan bir teknik olarak görünmektedir. Türkiye’de AR-GE çalışmalarıyla ortaya çıkarılan bu teknik, dışarıdan fark edilmeden saç ekimi yapmaya olanak vermektedir. Özellikle sanatçılar, devlet adamları, bürokratlar, işadamları ve futbolcuların yoğun ilgi göstereceği bu yöntemle saç ekiminde yeni bir devirin başlayacağını söyleyebilirim. Kadınlarda bu yılın trendi ameliyatsız fraksiyone karbondioksit lazer ile yüz gençleştirme ve yenileme olacaktır. Uzay teknolojisi ile geliştirilen yeni lazer teknolojisi ile tek bir seansta yüzdeki ince kırışıklıkların tamamen kaybolması, güneş ve yaşlılık lekelerinin silinmesi, sivilcelerin bıraktığı kötü izlerin ortadan kaldırılması mümkün olabilmektedir. Yüz ve boyun genleştirilmesinin yanında ameliyatsız olarak el ve kollarda da kahverengi lekelerin yok edilmesi ve gençleşmesi mümkün olmaktadır. Diğer bir uygulama alanı olan gebeliğe ve kilo alıp vermelere bağlı oluşan deri çatlaklarının tedavisinde de dünyada altın standart olarak kabul edilmektedir” dedi.


İHA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ