Dünyada her 7-8 çocuktan birinde astım var

Astım ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Dilşad Mungan, Hasta ve Hasta Yakınlarının Sorularını Yanıtlıyor” konulu konferans Düzce Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Dr. Mahir Arslan, “Astım hastalığı solunum yollarında gerçekleşen iltihaplanma ve daralma şeklinde ortaya çıkar. Öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma şeklinde şikayetler ile hastanelere başvurular oluyor. Genelde nöbetler halinde ortaya çıkan astım teşhisinde geç kalındığı takdirde şikayetler sıklaşmaya başlar ve tedavi edilmediği takdirde hayat standartlarını sınırlandıran ve ilerisinde ölüme götüren bir hastalıktır” dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Alerji ve İmmünoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilşad Mungan, “Dünyada tüm yaş gruplarında ve her iki cinste de görülen bir hastalıktır. 235-300 milyon astımlı hasta var ve her 12-13 erişkinin birinde hatta 7-8 çocuğun birinde de astım var” diyerek astım hastalığının yaygınlığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Mungan, astım hastalığına yol açanlar arasında iç ortam, alerjenler, dış ortam, hava kirliliği gibi çeşitli etkenler olduğunu belirterek astım hastalığının tanısında hasta şikayetlerinin göz önüne alınarak doğru muayene yöntemleri ile beraber nefes ölçümü, röntgen, kan ve alerji testleri ile kesin tanı konulabildiğini söyledi.

Astım belirtilerinin nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma, hışırtılı ve hırıltılı solunum şeklinde görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Mungan, astımı tetikleyici etkenler arasında alerjenler, mesleksel etkenler, sigara, ev içi ve dışı hava kirliliği, enfeksiyonlar, müzmin üst solunum yolu hastalıkları (nezle, sinüzit, burun polibi gibi), gastroözofagial reflü (GÖR), psikolojik, ilaçlar ve besin gibi faktörlerin yer aldığını belirtti.

Prof. Dr. Dilşad Mungan, astım ve alerjileri olanlar için ev tozu akarlarından korunma, ev hayvanları, hamam böceği, küf mantarları ve polen gibi etkenlerden korunmak için bulunulan ortamın havalandırılmasına özen gösterilerek rutubet önlenmesi gerektiğini ve özellikle ev hanımlarının ev işi yaparken maske kullanmaları gerektiğinin önemini vurguladı.

Astım tedavisinde inhaler kullanımın önemine dikkat çeken Mungan, “Astım tedavisinde inhaler kullanımı daha az dozda ilaç kullanarak ilacın yan etkisinin vücutta çok daha düşük oranda meydana gelmesinden dolayı önemlidir” diyerek sunumunu sonlandırdı.

Astım ve Alerji hastalarından gelen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Dilşad Mungan, astım hastalığının çocuklarda düzelme olasılığının daha yüksek ancak teşhis koyulma oranının daha düşük olduğunu belirterek, kulaktan duyma ot, bitki gibi vb. besinlere alerji testi gerçekleştirilmeden başvurulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Sunumunun ardından, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peri Meram Albayrak, ve Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Mahir Arslan konuşmacı Prof. Dr. Dilşad Mungan’a teşekkür belgelerini takdim etti. 

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ