Boyun ağrısı deyip geçmeyin

Boyun ağrılarının bazen boyun fıtığının habercisi olabileceğini ifade eden uzmanlar, fıtık başlangıcının ilk ağrılarla daha kolay teşhis ve tedavi edilebileceğini söyledi.

Hareketsiz hayat ve düzenli egzersiz yapmamanın kasları zayıflattığını, bu durumda kasların taşıması gereken vücut ağırlığının omurga ve disklerin üzerine binerek fıtığa sebebiyet verdiğini ifade eden uzmanlar, bilhassa saatler boyunca masa başında çalışanlarda hareketsizliğe bağlı boyun, sırt ve bel ağrılarının ortaya çıktığını hatırlattı. Zamanla oluşan bu ağrıların gittikçe kişinin tahammül edemeyeceği boyutlara varabildiğini belirten manipülasyon uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, sürekli aynı pozisyonda bilgisayara bakarak çalışanların boyun egzersizleri yaparak oluşabilecek rahatsızlıklardan kendilerini koruyabileceğini söyledi.
Şahabettinoğlu, “Boyun ağrısı bazen boyun fıtığının habercisi olabilir. Boyun fıtıkları ilerledikleri zaman dayanılmaz ağrılara sebebiyet veriyor. Bu hale gelmeden önce bir fizik tedavi uzmanına giderek muayene olmak gerekir. Basit bir fıtık başlangıcı ise tedavisi daha kolay olur” diye konuştu.

10 YILDIR ÇEKTİĞİ BOYUN FITIĞINDAN KURTULDU
Sırtının üst kısmında devamlı bir ağrı olduğunu, kas gevşetici ve masajlarla bunu geçiştirdiğini ifade eden 49 yaşındaki Tuncay Yıldız, “Ağrılar en sonunda dağılarak koluma vurmaya başladı. İlk seferlerinde kas gevşetici kremler kullandık. Ama çare olmadı. Doktor ameliyat dedi. Tam ameliyat masasına yatacaktım ki, internet üzerinden hocama rastladım. 11 seansta ağrılarımdan kurtuldum. Ama ilk seansta ağrılarımın hafiflediğini hissettim. Hocam benim bu sıkıntımın 10 yıldır olduğunu söyledi. Vücudumu yormamdan kaynaklandığını söyledi. Şu anda kendimi çok iyi hissediyorum” dedi.

Şahabettinoğlu, “Ağrılarından dolayı boynunu çeviremiyordu. Hareket kısıtlılığı mevcuttu. Günlük hayatının kalitesini bile kaybetmiş. Tuncay Bey bunu uzun süre yaşamış, ama boyun ağrısı ve kas gerilmesi olarak geçiştirmiş. En son boyun fıtığı iyice büyümüş ve çekilmez hale gelmiş. Tedavisi 11 seans sürdü. Artık ağrıları kalmadı” diye konuştu. 

İHA

içerik sağ