Bakan Müezzinoğlu, Ankara Eymir Gölü'nde 'Dünya Yürüyüş ve Hareket Günü' Dolayısıyla Düzenlenen Etkinliğe Katıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş ve Hareket Günü kapsamında Ankara’nın Gölbaşı İlçesindeki Eymir gölünde bisiklet dağıtım töreni düzenlendi. Törene, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çiğdem Erçelebi, Gölbaşı Kaymakamı Şahin Aslan ve çok sayıda öğrenci ile vatandaş katıldı. Programda Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ne 250 bisiklet dağıtıldı.

İlk tercih sağlıklı olmak

Bisiklet dağıtım töreninden önce bir konuşma yapan Bakan Müezzinoğlu, sağlıklı bir yaşamın bireyler açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu: “Sağlıklı bir yaşam sürmenin başında hareketli bir yaşam geliyor. Dünya sağlık örgütü veya dünyanın değişik sağlık kuruluşlarının yaptığı araştırmalarda mutlu olmak için en çok neyi önemsersiniz? Neyi arzu edersiniz? sorusunun cevabı ülkemizde de, dünyanın gelişmiş ülkelerinde de yüzde 85 oranında ilk tercih sağlıklı olmak. En çok korktuğunuz şey nedir? Diye sorulduğunda cevap ‘Hasta olmak’. Korkulan hatalıklara en önemli çözüm adresi bireyin kendisidir. Bir bireyin korktuğu hastalıklara muhatap olmamak ve sağlıklı bir yaşamı sürdürebilmek adına üç temel koşula ihtiyacı var. Tütün, tütün ürünleri ve kötü alışkanlıklardan uzak durduğunda sağlıklı beslendiğinde, hareketli yaşamı benimsediğinde bu en çok korktuğu hastalıklardan büyük oranda korunmuş olacak.”

“Örnek bir başarıya imza attık”

Sağlık Bakanlığı olarak tütün ve tütün ile mücadelede dünyaya örnek olacak bir başarıya imza attıklarını anlatan Müezzinoğlu, tütün kullanımındaki oranın düşmesi ile özellikle akciğer kanserlerindeki bir duraksama ve aşağıya düşüşü yakalamaya başladıklarını söyledi. Sağlıklı beslenmenin okul kantinlerimiz ile birlikte bir kültüre dönüşmesiyle ilgili yoğun çalışmaları olduğunu anlatan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Günde yarım saat sağlıklı olmak ile ilgili kendimize zaman ayırmamız gerektiğine inanıyorum. Bu zamanı kendimize ayırmıyorsak kendimize saygı duymuyoruz demektir. Sevdiklerimize değer vermiyoruz demektir. Sağlıklı bir geleceği önemsemiyoruz demektir. Bu anlamda biz önümüzdeki 4 yılda 1 milyon bisiklet dağıtımıyla yerel yönetimlere şunu söylüyoruz. 1 metre bisiklet yolu yaparsanız size bir bisiklet vereceğiz. 10 bin kilometre bisiklet yolu yaparsanız, 10 bin bisikleti hibe edeceğiz. Yani dünya standartlarında bisiklet yollarına ihtiyacımız var. O yüzden yerel yöneticilerimize dünya standartlarına uygun bisiklet yolları yapın diyoruz. Biz de sizi teşvik ediyoruz. Çünkü bunun bir kültüre dönüşmesi lazım. Bir yaşam felsefesinin bir ayağı, bir unsuru olması lazım."

2018 yılı sonunda 1 milyon bisiklet

İlk dağıtımı, 2016 yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramında yapacaklarını belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Yalnız ilkokul çağındaki öğrencilerimize 70-75 bin bisikleti, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında da lise çağındaki gençlerimize bir o kadar daha bisikleti dağıtacağız. Haziran ayında bu projeye uygun bisiklet yollarını yapan yerel yöneticilerimize 100 bin bisikleti dağıtacağız. Eylül sonu ve Ekim ayında da üniversitelerimize, rektörlerimize kampüslerindeki uygun alanlara istedikleri sayıda veya öğrencilerin oranlarına göre 70 bin bisiklet dağıtarak, 2016 da 250-300 bin arası bisiklet dağıtımı yapmayı planlıyoruz. 2017 ve 2018 yılı sonunda 1 milyon bisiklet dağıtımını ülke olarak başarmış olacağız. Buradaki temel amacımız birilerini bisiklet sahibi yapmak değil, topluma bir sağlıklı yaşam kültürünün farkındalığını oluşturabilmek. O farkındalık ile birlikte sağlıklı bireyler, sağlıklı aileler ve sağlıklı bir toplumun alt yapısına destek verebilmektir.”

Yapılan konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, temsili olarak ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çiğdem Erçelebi’ye bisiklet takdim etti.

Bisiklet dağıtım töreninin ardından Bakan Müezzinoğlu ve beraberindeki heyet Eymir gölünde birlikte bisiklet kullandı. 

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

içerik sağ